Srpska gejming industrija prihodovala 214 miliona evra

Bez autora
May 03 2025

Asocijacija industrije video igara Srbije (SGA) objavila je svoj godišnji izveštaj o stanju i razvoju domaće game dev scene za 2024. godinu.

U najnovijem izveštaju možete steći detaljan uvid u to kakvo je bilo stanje u domaćoj gejming industriji u 2024. godini, kao i to kako je ekosistem rastao od 2017. pa sve do danas. 

Jasno je da smo još uvek u fazi kriznog menadžmenta koji je nastupio nakon kovida, ali se pokazalo da je u Srbiji situacija možda bolja od globalnog proseka, bar kada govorimo o razvoju video igara, piše na zvaničnom SGA sajtu.

Ovom prilikom, donosimo vam neke od ključnih parametara koji se mogu pronaći u pomenutom istraživanju a koji obuhvataju podatke s domaće game dev scene za 2024. godinu:

Igre koje nastaju (i) u Srbiji preuzete su na platformama skoro 300 miliona puta;

  • Ove godine se procenjuje da će biti otvoreno 130 novih pozicija (rekordno nizak broj);
  • 31% svih zaposlenih su žene, i one vode trećinu svih timova;
  • 55% studija i timova razvija originalne IP adrese;
  • Procenjuje se da je prošle godine poslovalo oko 100 studija i timova;
  • Objavljene su 44 igre, a čak 84 su trenutno u razvoju;
  • Igre za mobilne uređaje ponovo prednjače po broju ukupnog prihoda;
  • Najvećih 15 kompanija ostvarilo je prihod od 214 miliona evra, što je čak 22% više nego u 2023

Ove godine, SGA je prikupila i potpuno nove podatke, pa u izveštaju za 2024. prvi put možete saznati:

  • Koliko studija koristi AI i u kojim oblastima;
  • Koliko su studiji zadovoljni uspehom svojih igara;
  • Na koje jezike se igre sve lokalizuju;
  • Koji procenat firmi je u potpuno srpskom vlasništvu, a koliko ne;
  • Koji domaći i strani gejming događaji su najposećeniji i zašto

Najteže je zaposliti programere seniore

Procenjuje se da je u 2023. godini bilo zaposleno 4.500 gejm dev profesionalaca, što je 200 više nego u 2022. S obzirom na rekordno nizak broj novih pozicija planiranih za 2025. godinu, periodu naglog rasta industrije očigledno je došao kraj i krenulo je vreme njene stabilizacije.

U izveštaju možete pogledati preciznije podatke o prihodima, kompanijama, zaposlenima, igrama i ekosistemu. Većina kompanija i studija proizvodi sopstvene video igre, što znači da su one dovoljno uspešne da obezbede nezavisnost studija, širenje tima i rad na novim projektima.

Glavni razvojni centri su Beograd i Novi Sad, a top tri oblasti po broju zaposlenih su QA, programiranje i 3D art, a prvi put postoje i informacije o tome u kojim departmanima radi najviše žena. To su QA, razne pozicije za pomoć u poslovanju (HR, finansije, legal…) i 2D art i animacija. Najteže je zaposliti programere, seniore na bilo kojoj poziciji, kao i pozicije za pomoć u poslovanju.

Većina kompanija je istakla da kao ključne prepreke u svom poslovanju vide visoke poreze, manjak podrške za platformu na kojoj objavljuju video igre u Srbiji i neadekvatne poreske olakšice, što su ujedno bili izazovi i iz prethodnih godina.

Pored pregršti podataka, u izveštaju možete pročitati i tekstove eksperata domaće i globalne industrije, fokusirane na biznis teme i razvoj ekosistema, dok su tu i vesti o pomacima u obrazovanju i različitim programima u okviru industrije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik